ARAMA YAP

 

 

  

 

TİROİD(GUATR) AMELİYATI

TİROİD(GUATR) AMELİYATI TİROİD(GUATR) AMELİYATI

HASTANEMİZDE TİROİD (GUATR) CERRAHİSİ AMELİYATI GERÇEKLEŞTİ

Tiroid cerrahisi uzun yıllardır Kulak Burun Boğaz cerrahları ve Genel Cerrahlar tarafından yapıla gelmektedir. Bu cerrahi her ne kadar uzun yıllardır yapılsa da en önemli komplikasyonu (ameliyat sonrası karşılaşılan poblem) olan ses tellerini hareket ettiren sinirin zedelenmesi 100 hastadan 14’ünde görülebilmektedir. Ses sinirinin etkilenmesi durumunda ise geçici veya kalıcı ses kısıklığından nefes almada güçlük şikayetine kadar farklı durumlar görülebilmektedir. Ayrıca ameliyat sonrası karşılaşılabilen bir başka hayatı tehdit edici problem ise kanama görülebilmesidir. Ameliyat sonrası ölümcül olabilen kanama oranı ise %5 lere ulaşabilmektedir.

Her ne kadar tiroid ameliyatı sonrası bahsettiğimiz önemli durumların görülebileceği bilinmekteyse de tecrübeli hekimlerde, yeterli anatomi bilgisi ve yeterli donanıma sahip kuruluşlarda bu durumların çok nadir olarak görüldüğünü gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Nitekim Birliğimize bağlı Kaman Devlet Hastanesi’nde 22 Eylül 2016 tarihinde ilk defa Tiroidektomi ameliyatı KBB ve Genel cerrahinin birlikte girdiği ameliyat ile gerçekleşmiştir. KBB Kliniğine kulak ağrısıyla başvuran hastanın yapılan incelemesinde tiroid sol lob ve istmus bileşkesinde yaklaşık 4 cm lik kistik nodül tespit edilmiştir.

Bunun üzerine ameliyatta oluşabilecek riskler göz önüne alınarak ses siniri hasarını en aza indirmek icin Almanya’ da üretilmiş olan sinir uyarısı/ monitorize edici cihaz ile kanama kontrolü için kullanılan Harmonik Scalpel cihazı hastanemize getirilmiştir. KBB uzmanımız Operatör Doktor Tuğba Karagöz ve Genel cerrahımız Operatör Doktor Ertuğrul Gazi Alkurt tarafından tiroid bezi alınan hastanın ses siniri korunmuştur ve ameliyat sonrası kanama olmamıştır. Hasta ameliyattan 1 gün sonra taburcu edilmiştir.

Hastanemizde şu güne kadar KBB Kliniğinde ayrıca estetik burun ameliyatları (rinoplasti), bademcik ameliyatları (tonsillektomi), geniz eti ameliyatları (adenoidektomi), burun eğriliği düzeltilmesi (septoplasti), sinus cerrahisi (nazal polip) ameliyatları başarıyla gerçekleşmiştir.